16 Mayıs 2017 Salı

Findeks Kredi Notu Sorgulama

Findeks Kredi Notu Sorgulama

Bankacılık işlemlerini gerçekleştiriyorsanız sizler de Findeks kredi notu hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Kredi notu, kişilerin kredi, kredi kartı gibi finansal olan ürünlere başvuruları öncesinde kontrol edilmektedir. Burada kişilerin kredi notuna göre işlemlerin yapıldığı bilinmelidir. Kredi notu kişilerin referansı olmakla beraber başvurulan ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi, tarım kredisi vs. ürünlerde öncelikli olarak ele alınmaktadır. Yani kişilerin kredi notları eşsiz bir referans olarak gösterildiği gibi kefil olarak da işlem görebilir. İşte tüm bu sebeplerden ötürü kredi notu konusu oldukça önemlidir.

Findeks kredi notu nedir?

Uzun yıllar boyunca bankalar kişilere kredi verme kararına girerken ilk olarak baktıkları yer Findeks olur. Findeks kredi notu bankaların ilk olarak bakmış oldukları en önemli referans notudur. Banka dışında ise; diğer finansal kurum ve kuruluşlar, reel sektör ve kişilerin referans alabildikleri finans karnesidir.  Findeks kredi notu, banka kurumlarının kullandıkları bireysel nitelikte olan tüm kredi ve kredi kart hesaplarındaki geçmiş veriler üzerinden elde edilir. Findeks kredi notu yüksek olan kişilere kredi kolaylığı ve uygun faizler sunulurken tersi durumda olan kişiler ise aksini yaşayabilmektedir. Eğer sizin de Findeks kredi notunuz yüksek ise sizler de kolay bir şekilde kredi veya kredi kartlarına başvurabileceğiniz gibi daha uygun faiz oranlarından yararlanabilirsiniz. Findeks kredi notu, bankacılık sistemleri içerisinde yer alan kredi ödeme alışkanlığına yönelik olarak hazırlanılmıştır ve risk raporunun özeti niteliğini taşımaktadır. Bu raporlara bakıldığı zaman, kişinin geçmiş yıllara ait tüm banka işlem hareketleri görülebilmektedir. Kişilerin aldıkları krediler, kredi kartları, borçlar, hesap kartları v.s gibi tüm işlemler Findeks risk raporu içerisinde yer almaktadır.

Findeks kredi notu bileşenleri

Kredi notunuz farklı durumlara göre etkiler görebilmektedir. Yani kredi notunuzun hangi işlemlerde ne denli etkileneceği aşağıda belirtilmiştir. Kredi notunuz aşağıdaki maddelerin olumsuzluklar yaşaması nedeniyle düşüş göstermektedir. Bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları %30 Bireysel olan kredi taksitleri, kredi kartı ekstrelerinin asgari ödeme tutarlarını zamanında ödememeniz halinde kredi notunuz üzerinde %30 oranında etki görür. Mevcut hesap ve borç durumu %25 İyi yahut kötü kapanan krediler, teminatlı yahut teminatsız mevcut borç bakiyeniz ve limitiniz dikkate alınmaktadır. Bu sonuçlar da hesaba dahil edilir. Hesaplarınız üzerinde borçlanma mevcut ise bu durum kredi notunuzu %25 oranında etkileyecektir.

Yeni kredi başvuruları %20
Yeni başvurulmuş olan krediler, ödeme performansı olmadığı için risklilik oranı yüksektir. Bu sebepten yeni alacağınız krediler, kredi notunuzu %20 etkileyecektir.
Kredi kullanım yoğunluğu %15
Kredi kullanmakta ve düzenli bir şekilde ödeme gerçekleştiren bireylerin Findeks kredi notu yüzde 15 etki görür.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder